سایت رسمی دکتر سید علی حسینی

چرا روحانی ؟

به نام خدا

چرا روحانی ؟

با احترام به  شش نامزد محترم ریاست جمهوری که همگی از چهره های خدوم میهن عزیزمان هستند به دلایل ششگانه ذیل آقای دکتر حسن روحانی را نسبت به سایر افراد اصلح می دانم .

1- مصداق کامل رجل سیاسی و مذهبی :

طبق اصل115 قانون اساسی جمهوری اسلامی ، رئیس جمهور باید از میان رجل مذهبی و سیاسی که واجد شرایط ایرانی الاصل ، مدیر و مدبر و ....... باشد انتخاب شود .

این اصل ، واژه "رجل سیاسی و مذهبی" را عنوان و مصادیق آن را بعهده شورای نگهبان نهاده است .

قطعاً رجل سیاسی و مذهبی به معنای برخورداری از سوابق سیاسی و مذهبی نیست بلکه نیازمند نوعی برجستگی در هر دو عرصه سیاسی و مذهبی است .

برجستگی در یکی از دو عرصه مذهبی و سیاسی هم مراد نیست چرا که حرف « و » بکار رفته نه « یا ». پس نامزدهایی که حد عالی دیانت و سیاست ورزی را در کارنامه خود داشته باشند مصداق رجل سیاسی و مذهبی اند . در هم تنیدگی سیاست و دیانت که یکی از اصول جمهوری اسلامی است در تعریف رجل سیاسی و مذهبی نهفته است . سوابق دکتر روحانی در عرصه دینی و مذهبی نشان از یک عالم دینی و مجتهدی است که از ابتدای دوران طلبگی در کنار امام رحمت الله و همراه او در مبارزات ملت مسلمان بر علیه طاغوت نقش ایفا کرده است . سوابق انقلابی قبل از انقلاب بهترین معیار برای سنجش روحیه مذهبی و دینی هر فردی است . زمانی که نه پست و مقامی بود و نه راحت طلبی و رفاه و صرفاً پایبندی به شعائر اسلامی و آرمان های بلند آن محرک و مشوق انقلابیون بود . علاوه بر این همراهی و همکاری ، او خود یک سخنران برجسته ای بود که در تبیین و تشریح اهداف انقلاب و حتی در معرفی جایگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشت .کتاب ریشه های انقلاب اسلامی او در معرفی انقلاب اسلامی و سخنرانی تاریخی او در سال 1356 در مراسم یادبود شهادت سیدمصطفی خمینی وقتی که با قرائت بخشی از سوره ابراهیم و مصائب آن حضرت و مقایسه آیت الله خمینی با این پیامبر الهی لقب امام را به آیت الله خمینی داد. و از آن پس مردم ابراهیم زمان خود را بیشتر شناختند ، نمونه ای از تاثیرگزاری مذهبی و انقلابی اوست.

او از جمله معدود شاگردان مذهبی و سیاسی امام است که تا به امروز در عرصه سیاسی اجتماعی ایران به یادگار مانده است برای حفظ و اشاعه فرهنگ ناب انقلاب اسلامی و خط اصیل امام نیاز به چنین     شخصیت هایی داریم .

2- توان و تجربه مدیریت کلان کشور :

در اصل 115 قانون اساسی از واژه های " مدیر و مدبر"  نام برده شده است .

در تعریف و توضیح این دو واژه حدی مشخص نشده اما با توجه به واژه  "رجل سیاسی، مذهبی" می توان فهمید که فرد مورد نظر بایستی از قدرت مدیریت بالایی برخوردار باشد. قطعاً برای پی بردن به مدیریت سطح بالا بایستی نگاهی به پیشینه مدیریتی افراد داشت .

آقای دکتر حسن روحانی در بخش های مختلف مدیریت اجرایی ، تقنینی ، نظارتی و تصمیم گیری نظام بوده است . او مدیریت سلسه مراتبی داشته و یک شبه به مقامات بالا نرسیده است .

سابقه :

ü 20 سال نمایندگی مجلس شورای اسلامی و 8 سال نایب رئیسی مجلس شورای اسلامی

ü 16  سال دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده رهبری در این شورا

ü 24  سال عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

ü 24 سال عضو مجلس خبرگان رهبری

ü 4  سال در مقام ریاست جمهوری

همراهی امام و حضور موثر او در فعالیت های قبل از انقلاب و حضور موثر او در هشت سال دفاع مقدس بعنوان قائم مقام فرمانده جنگ از جمله مسئولیت های خطیر دکتر روحانی در عرصه های مختلف نظام است .

به حق می توان گفت در پهنه سیاسی نظام اسلامی ایران کمتر فردی را می توان یافت که از پنج نهاد تصمیم گیری و اجرایی مهم کشور یعنی قوه مقننه ، قوه مجریه ، قوه قضائیه ، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری به تنهایی در 4 نهاد بطور موثر عضویت و فعالیت داشته باشد .

چنانکه ملاحظه می شود هیچ کدام از رقبای انتخاباتی سوابق مدیریتی آقای روحانی را ندارند .

3- سواد علمی ، سیاسی، اجتماعی و آگاه به مسائل روز :

اگر قرار باشد روحانیت در عرصه سیاسی اجتماعی وارد شود بهتر آن است که سواد دانشگاهی داشته باشد . بویژه اگر این سواد مرتبط با مسائل مهم کشور از جمله مسائل حقوقی و سیاسی ، اقتصادی و بین المللی باشد .

رئیس جمهور بایستی تصور کامل و درستی از قانون اساسی کشور و حقوق و آزادی های مندرج در آن داشته باشد . نفس قدرت اگر مزین به تهذیب نباشد فسادآور است . این رئیس جمهور است که بعنوان نماینده عالی مردم باید از شکل گیری کانون های زور و زر ، قدرت و فساد در کشور جلوگیری کند.

رئیس جمهور باید سیاست بین الملل را بشناسد ، از قدرت چانه زنی برای کسب منافع ملی برخوردار باشد ، مدیران وزارت خارجه و عرصه بین المللی او را به رسمیت بشناسند و برای فهم و درک جهانی او احترام بگذارند .

آقای دکتر روحانی هم مسلط به سواد حوزوی است و هم دانشگاهی . او تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته حقوق خاصه حقوق اساسی گذرانده است . او از آگاهی کاملی نسبت به مسائل سیاسی روز چه در ابعاد داخلی و بین المللی برخوردار است، معادلات سیاست بین الملل را می فهمد و از قدرت چانه زنی مناسبی برخوردار است .

4 اعتقاد به رشد و توسعه پایدار و پرهیز از شعارهای عوام فریبانه :

برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ادوار مختلف جذب آراء با هر وسیله ای برایشان مهم است . به نظر می رسد آن ها معتقد به این نظریه اند که هدف وسیله را توجیه می کند . امروز اکثریت مردم مشکل اقتصادی دارند و گرفتن یارانه در کوتاه مدت می تواند بسیاری از طبقات جامعه را راضی کند . پس چرا چنین شعاری را مطرح نکنیم . دیدیم که یارانه چقدر از امکانات اقتصادی کشور که می توانست در سرمایه گزاری و تولید و ایجاد شغل صرف شود در بین مردم توزیع و نهایتاً به خرید اجناس وارداتی    توسط خانواده ها تبدیل شد . ضمن اینکه مبلغ یارانه ای که امروز رقبای انتخاباتی مطرح می کنند فاجعه هولناکی را در اقتصاد کشور رقم خواهد زد . یک نگاهی به پرداخت یارانه ها در ایران بیاندازیم 45 هزار تومان که به برخی افراد پرداخت می شود چقدر می تواند در عمران و آبادی کشور موثر باشد . مبلغ 48 هزار میلیارد تومان در سال می تواند پروژه های عمرانی و زیر ساخت های کشور و صنایع و کارخانه های زیادی را تامین مالی نماید و باعث تولید و اشتغال شود . از این بدتر وعده 250 هزار تومانی یا 150 هزار تومانی یعنی سالیانه حدود 220 هزار میلیارد تومان در حالی که بودجه عمرانی کشور در سال گذشته     13 هزار میلیارد تومان و بودجه دانشگاهی کشور حدود 5 هزار میلیارد تومان بوده است . قطعاً مبلغ یارانه که دولت را موظف می کند آخر هر ماه به حساب خانوارها واریز نماید علاوه بر یک دغدغه بزرگ برای مسئولین کشور باعث می شود تا بودجه سایر بخش ها به کمترین مبلغ خود برسد و حتی در بخشی از هزینه های ضروری عمرانی به صفر برسد . آیا تا بحال فکر کرده ایم که رویکرد یارانه محوری که در شعار برخی از نامزدها وجود دارد با شعار سال که مقام معظم رهبری بعنوان تولید و اشتغال معین کرده اند هیچ نسبتی ندارد و حتی در عمل مقابل آن است ؟

دکتر روحانی و همکاران ایشان در دولت یازدهم رشد و توسعه پایدار را در بستری عاقلانه و علمی پیگیری می کنند . شعارهای عامه پسندی که ممکن است مسکن درد امروز باشد ولی قطعاً آینده کشور را تخریب خواهد کرد نمی دهند . همه نقاط قوت و ضعف ، تهدیدها و فرصت های داخلی و خارجی را در نظر دارند . بنظر می رسد رویکرد آنان با چشم انداز آینده کشور و اسناد بالادستی تطابق بیشتری دارد .

5 - مقایسه عملکرد دولت روحانی با سایر دولت ها :

الف ) شاخص فساد :

سازمان شفافیت بین الملل برای سال 2016 کم فسادترین دولت ها را دانمارک ، نیوریلند ، فنلاند ، سوئد و سوئیس اعلام کرد و پرفسادترین را گینه ، افغانستان ، لیبی ، سودان و یمن می داند .

کشور ایران در 12 سال گذشته در بیت کشورهای جهان دارای این رتبه ها بوده است :

در سال 2005                         رتبه 88                      دولت سیدمحمد خاتمی

سال های 2013 - 2006        رتبه 105 تا 144        دولت محمود احمدی نژاد که به 168 در سال 2009 هم رسیده

سال های 2014 الی 2016         رتبه 137 تا 124           دولت روحانی

این آمار نشان می دهد که در چهار سال گذشته علیرغم همه مشکلات اقتصادی رتبه فساد رو به کاهش است .

 

 

 

ب) درآمدهای نفتی و شاخص های رشد اقتصادی ، تورم و شاخص فلاکت

ü درآمد نفتی :

دولت خاتمی             در طول 8 سال                206 میلیارد دلار

دولت هاشمی            در طول 8 سال                123 میلیارد دلار

دولت احمدی نژاد      در طول 8 سال                579 میلیارد دلار

دولت روحانی           در طول 4 سال                175 میلیارد دلار

ü رشد اقتصادی ، تورم و شاخص فلاکت :

دولت احمدی نژاد  با 8/6 درصد رشد اقتصادی –  44 درصد تورم و با 1/45 شاخص فلاکت

دولت روحانی با 11 درصد رشد اقتصادی – 9 درصد تورم و 4/21 شاخص فلاکت

چنانکه ملاحظه می شود این آمار هم در مقایسه با دولت آقای احمدی نژاد روند امیدوار کننده ای دارد .

6- منافع و مصالح ملی :

قطعاً در انتخابی به بزرگی انتخاب رئیس جمهور همواره بایستی مصالح و منافع ملی مدنظر قرار گیرد . شرایطی که امروز بر فضای کشور در ابعاد داخلی و خارجی حاکم است را بایستی مدنظر قرار دهیم . اختیارات و امکانات در اختیار رئیس قوه مجریه را بایستی لحاظ کنیم . سنت چندین ساله ای که از اول انقلاب بر ادوار ریاست جمهوری حاکم است و همه روسای جمهوری توانستند دو دوره متوالی مسئولیت قوه مجریه را بعهده داشته باشند را بایستی در نظر بگیریم .

همه این موارد به ما گوشزد می کند که اولاً : با توجه به امکانات کشور قرار نیست در چهار سال آینده اتفاق خارق العاده ای در پیشرفت کشور بیافتد. قرار نیست هیچ کدام از 6 کاندیدا سوپرمن باشند، و خلاصه اینکه قرار نیست معجزه ای رخ دهد . همه کسانی که مسائل سیاسی را می فهمند و به امکانات و توانمندی های بالفعل کشور توجه دارند اذعان خواهند کرد که توسعه ، مقدمات و راهکاریی دارد که در بستری عاقلانه و در طول زمان محقق می شود . پس باید به دولتی که اقتصاد فرو پاشیده ای را تحویل گرفت و کمترین بودجه نفتی را نسبت به دولت های قبل در اختیار داشت فرصت داد تا دوره دوم خود را با اشراف  بیشتری     برنامه های خود را پیاده کند .

حال فرض کنید رقیب اول دکتر روحانی انتخاب شود چه اتفاقی می افتد ! ؟ قطعاً شرایط اقتصادی اگر بدتر نشود بهتر از این نخواهد شد و در نزد افکار عمومی همه ناتوانی ها و مشکلات و مصائب به سمت کسانی خواهد رفت که درست یا غلط بعنوان حامیان این طیف تلقی خواهند شد .

طیف هایی که خود را نیروهای انقلاب و رهروان ولایت می دانند و چه بسا در روزهای پایانی رقابت انتخاباتی هم از سوی عده ای به غلط تبلیغ شود که فلانی گزینه نهادهای منتسب به رهبری است و این یعنی حرکتی برخلاف مصالح و منافع ملی .

 

 

                                                                 سیدعلی حسینی

                               نماینده دوره هشتم مردم شریف نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی

                                                              10 اردیبهشت 1396

نظر خود را اضافه کنید.

شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

کلیه حقوق برای سایت دکتر سید علی حسین محفوظ می باشد © 1394

بالا نسخه رومیزی