سایت رسمی دکتر سید علی حسینی

آیت ا... هاشمی رفسنجانی شخصیتی بی بدیل

اگر چه هاشمی رفسنجانی در طول 53 سال پس از شروع انقلاب اسلامی از 15 خرداد 1342 تا زمان رحلتش عنوان نفر اول مبارزه و رهبری را نداشته است اما حضور پر طراوت او مسئولیت های مهم و حساس او، سخنان حکیمانه او و اقدامات بجا و موثر در فراز و فرودهای بیش از نیم قرن نشان از شخصیت بی بدیل و بی نظیری در انقلاب اسلامی است.

اگر چه نوه آیت ا... که در ذیل خاطره ای از مراسم عقد خود گفته اند که " ... تو بزرگتر از آن بودی که بخواهند از خوبی ات بگویند" اما در حد شناخت و آشنایی که از این مجاهد نستوه دارم چند جمله ای از ویژگی های مثبت فراوان ایشان را بیان می دارم.

1-   حضور در همه مراحل انقلاب :

صاحب نظران علوم سیاسی معتقدند هر سه مرحله پیدایش و ظهور انقلاب مهم و قابل تامل است.قبل ، حین و بعد از انقلاب و ادامه می دهند کمتر رهبران یک انقلاب می توانند هر سه مرحله را درک کنند آیت ا... هاشمی یکی از رهبران و پیشکسوتان انقلاب اسلامی بود که در هر سه مرحله انقلاب حضوری موثر و کارآمد داشت.او یکی از یاران نزدیک و مورد اعتماد امام رحمه ا...علیه بود و هم او یکی از مبارزین و مجاهدین انقلاب است که در عرصه های فکری- فرهنگی – اقتصادی و سیاسی به شکل گیری انقلاب اسلامی کمک کرد و تاوان فعالیت های ضد رژیم او مدت 4 سال و 5 ماه زندان همراه با شکنجه های دردناک بود.تاسیس جامعه روحانیت مبارز به اتفاق شهیدان بهشتی،مطهری،مفتح و باهنر و مرحوم مهدوی کنی و نگارش و تدوین تفسیر موضوعی قرآن کریم،کتاب امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار،ارزش ها و مکتب ها، انقلاب یا بعثت جدید از جمله فعالیت های فرهنگی و فکری ایشان بود که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آماده چاپ و انتشار بود. پس از انقلاب اسلامی در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بعنوان رئیس مجلس شورای اسلامی، امام جمعه موقت تهران،جانشین فرمانده کل قوا(فرمانده جنگ)،ریاست جمهوری،ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام از مسئولیت های کلیدی اوست. در یک نگاه اجمالی از میان سه قوه نظام ریاست دو قوه را بعهده داشت و از میان دو نهاد حاکمیتی مهم نظام یعنی مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام ریاست هر دو آنها را بعهده داشته است. نقش آفرینی که قبل از آن و نه بعد از آن هیچ احدی نتوانسته و نخواهد توانست عهده دار آنها باشد.

2-   وفاداری به انقلاب- امام و رهبری

یکی از امتیازات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران مقام منیع و بلند فکری-فرهنگی مذهبی- سیاسی و اجتماعی امام رحمه ا... علیه بعنوان رهبر انقلاب اسلامی است.وجود چنین شخصیت بزرگی باعث شد تا شخصیت های بعدی انقلاب در هر سطح و طرازی همه خود را شاگرد و مرید آن امام بدانند وگرنه به اعتقاد من شخصیتی همانند هاشمی توانایی رهبری یک انقلاب را دارا بود؛کما اینکه هر مسئولیتی را که امام به او سپرد به خوبی از پس انجام او بر می آمد ضمن اینکه مشورت های سازنده او همواره مورد استفاده قرار می گرفت.

در انقلاب ما شخصیت های بارزی همچون آیت ا... شهید بهشتی، مطهری و مقام معظم رهبری وجود داشتند که هر یک خود رهبری با شخصیت کاریزماتیک در انقلاب اسلامی موثر بوده اند.اما هیچگاه خود را جز شاگرد و مرید امام ندانسته اند،البته این ارتباط و محبت دو سویه بوده است. در جریان ترور نافرجام هاشمی رفسنجانی امام جمله ای تاریخی در خصوص هاشمی فرمودند که نشان از اعتماد در حد اعلی خود به ایشان است"هاشمی زنده است چون نهضت زنده است"گره زدن حیات یک شخصیت به حیات انقلاب و نهضت بیانگر حسن اعتماد، تاثیر و کارآمدی او دارد.

وفاداری او به مقام ولایت و شخص آیت ا... خامنه ای بعنوان رهبری انقلاب هم بر کسی پوشیده نیست دفاع از شخصیت ایشان برای احراز اعتماد اعضاء مجلس خبرگان برای تعیین رهبری اعتماد متقابل و تعیین ایشان از سوی رهبر انقلاب اسلامی بعنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابزار تعاریفی همچون: "هیچ کس برای من هاشمی نمی شود" و از آن سو هاشمی بارها وفا و ارادت خود را به رهبری تصریح کردن و با جملاتی همچون " آقای خامنه ای عشق من است" نشان از عشق وفاداری و ارادت دو جانبه است.موضع گیری ها و عملکرد هاشمی نشان میدهد که او عاشق انقلاب،امام و رهبری بوده است و همواره خود را سربازی برای کسور و مقام ولایت می داند.

3-   پرکاری-نوآوری و توجه به نخبگان

آیت ا...هاشمی رفسنجانی حتی در آخرین روز حیاتش در سن 82 سالگی همانند یک جوان فکر می کند و بدنبال اجرای فکرش تلاش و فعالیت می نماید.

او همیشه به جوانان بها می داد، اختراعات و نوآوری های روز جهان را مطالعه می کرد و اشراف زایدالوصفی نسبت به تحولات صنعتی و تکنولوژی داشت.از هر نوع گفتمان توسعه ای استقبال می کرد و عملاً نشان می داد که ذهنی فعال و به روز دارد.

یادم نمی رود در سال 89 وقتی از یک جوان پژوهشگر نیشابوری خواست بعنوان نماینده شهرستان واسطه شوم تا از نزدیک اختراع صنعتی خود را به شخص آیت ا... هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت مظام نشان دهد و توضیح دهد.در کمتر از یک هفته وقت ملاقات تنظیم و به اتفاق ایشان در محضر حضرت آیت  ا...شرف حضور یافتیم و آیت ا.. هاشمی رفسنجانی با آرامش خاطر و دقت فراوان بیش از یک ساعت به گزارش کار و اختراع این جوان گوش داد و بعد از آن هم آقای مرعشی را برای بازدید از نمونه اختراع به نیشابور فرستاد.این یک نمونه عینی از همت عالی و توجه وافر به پژوهشگران جوان است.

در اکثر سخنرانی ایشان تحلیلی جامع از آینده و چشم انداز جامعه ارائه داد.

در این چند سالی که در دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت دارم همواره از نزدیک پای صحبت های عالمانه و آینده نگر ایشان نشسته و بهره برده ام.وقتی از تغییر اقلیم و ضرورت های انرژی پاک صحبت می کند وقتی از اهمیت ارتقاء تکنولوژی و فناوری در کشور سخن می گوید وقتی که لزوم حمایت از شرکت های دانش بنیان و توجه به نخبگان جوان را وجه همت همه مسئولین می داند همه و همه نشان از همت عالی و توجه وافر ایشان به این موضوع است.

  4-   تاثیرگذاری در مقاطع حساس تاریخ کشور

گرچه فرازهای مهم نیم قرن تلاش های ایشان فراوان است اما به سه مقطع حساس ایران اسلامی که نقش موثر و منحصر بفرد ایشان مشهود است اشاره می شود.

الف) فرماندهی جنگ و اتمام آن

جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس جانانه ملت ایران با حضور فرماندهی کل قوا یعنی حضرت امام در سال 67 به پایان رسید اما در این بین نقش آیت ا... هاشمی بعنوان جانشین فرمانده بسیار بارز است. حمایت ایشان از فرماندهان نظامی و روحیه تقریبی ایشان در هماهنگی و تفاهم نیروهای ارتشی و سپاهی و بسیجی بر هیچ کس پوشیده نیست حتی زمانی که همه مسئولین در مواقع حضور در جبهه های جنگ لباس سپاه یا بسیج می پوشیدند ایشان لباس رزم ارتش می پوشید تا بدین وسیله به همه سربازان و ارتشیان عزیز اعلام کند شما با براداران سپاهی هیچ تفاوتی ندارید هر آنکس که برای آزادی سرزمین مان از اشغال متجاوزان تلاش کند مجاهد فی سبیل الله است و بدین وسیله در ارتقاء روحیه ارتش بسیار موثر بود.نقش ایشان در زمینه سازی پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت بسیار پررنگ بود وقتی که فرماندهی سپاه گزارش تکان دهنده ای را از آینده جنگ را به امام ارائه نمودند و چشم انداز جنگ را با توجه به حمایت های تسلیحاتی-نظامی و اقتصادی جهان غرب و عمال منطقه ای آن ها به رژیم بعث عراق و عدم امکان فراهم سازی تسلیحات و مهمات توسط سپاه اسلام را گزارش دادند و متعاقب آن سقوط هواپیمای مسافری ایران به دست آمریکا در تیر 1367،امام با مشورت از جانشین خود در فرماندهی نیروهای مسلح اطمینان حاصل کرد که بایستی علیرغم اکراه خود و مسئولین عالی رتبه به عبارت خود جام زهر را بنوشند و پذیرش قطعنامه را اعلام نمایند.

ب) ریاست یک جلسه مهم و سرنوشت ساز

یکی دیگر از مقاطع حساس حیات جمهوری اسلامی ارتحال امام و موضوع جانشینی ایشان بود.

امام خمینی وقتی به ملکوت اعلی پیوستند که چند ماه قبل از آن جانشین خود را عزل کرده بودند.کشور در یک خلاء جانشینی رهبری واقع شده بود و ظاهراً مسئولین عالیرتبه هیچ کس را لایق و آماده پذیرش جانشینی امام پس از فوت ایشان نمی دیدند.اینجا حضور و اقدام موثر و بموقع یک سیاستمدار ورزیده و عاقلی را می طلبید که بجا سخن بگوید.هاشمی رفسنجانی یک بار دیگر بایستی حرکت مدبرانه ای را این بار بعنوان ریاست جلسه مجلس خبرگان انجام دهد بعد از اینکه اجازه گفتمان های موافق و مخالف رهبری شورایی و فردی را به مشورت گذاشته و بعد از اینکه نظر موافقان و مخالفان افراد پیشنهادی برای رهبری را هدایت کرد جمله ای را بعنوان رئیس جلسه از امام نقل کرد که نه تنها بسیاری از اعضاء مجلس خبرگان بلکه ملت ایران را متقاعد کرد که آیت ا... خامنه ای بهترین گزینه برای جانشینی امام است و حتی این نقل قول ،شخص آیت ا... خامنه ای را که تنها عضو خبرگان رهبری که در مخالفت با رهبری خودش نطق کرده بود و خودش دیگری را برای جانشینی امام پیشنهاد داده بود آرام کرد که باید این مسئولیت خطیر را بپذیرد.

و آن جمله تاریخ ساز از قول امام این بود که " وقتی ما به امام گفتیم هیچ کس را نمی توانیم برای جانشینی شما پیدا کنیم فرمودند: آقای خامنه ای بهترین فرد برای رهبری انقلاب اسلامی است"

ج) هدایت جریان اعتدال در کشور

پس از دو قطبی شدن فرسایشی در عرصه سیاسی کشور در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 88 جامعه ایران بشدت آسیب دید.حداقل نیمی از جامعه بویژه نیروهای فرهنگی و فرهیخته کشور متاثر از آسیب های فضای سیاسی بودند.این نتیجه سالها اصول گرایی و اصلاح طلبی تند و تیزی بود که برخی سیاسیون جامعه به آن دامن می زدند.گروهی بشدت اصولگرا بودند و نقش و اراده مردم در تعیین سرنوشت را اندک می پنداشتند و گروهی بشدت از معیارهای انقلاب فاصله گرفتند.نهایتاً افراط گرایی در هر دو سوی تفکر سیاسی ایران به وضوح دیده می شد.این فضای سیاسی نیاز به حفظ میانه داشت تا حقیقت و مصلحت را در آمیزد.افراط و تفریط را منع و گزینه اعتدال را عینیت بخشد.واقعیات و حقایق سیاسی،اجتماعی را ببیند و هم مصلحت حکومت اسلامی را فراموش نکند.هم از اصول حقه نظام جمهوری اسلامی دفاع کند و هم ضرورت ها و نیازها ی دنیای امروز را مد نظر داشته باشد.کسی که بتواند تفکر نسل های اولیه انقلاب اسلامی را به تفکر نسل جدی دهه چهارم انقلاب گره بزند و این شخصیتی نبود جز آیت ا... هاشمی رفسنجانی که با صبوری و متانت و تدبیر همواره جایگاه خود را در صدر وقایع نیم قرن اخیر تاریخ ایران حفظ کرده است.

به زعم نگارنده اگر این وساطت و میانجیگری مدبرانه نمی بود بسیاری از فرزندان میهن اسلامی مان به دامن نیروهای مخالف یا معاند انقلاب اسلامی می افتادند و این خدمت بزرگی بود که این مرد تاریخ ساز برای کشور عزیزمان انجام داد.تاریخ گواهی می دهد که هاشمی رفسنجانی مرد میدان های سخت بوده است.

تاریخ گواهی می دهد که او دلسوز و خادم مردم و یار وفادار و خیرخواه امام و رهبری بودند.

تاریخ گواهی می دهد که خدمات او به ایران کمتر از امیرکبیر نبوده است.

تاریخ گواهی خواهد داد که او شخصیت بی بدیل تاریخ انقلاب اسلامی است.

 

                                                                                               25 دی ماه 1395

                                                                                               سید علی حسینی

نظر خود را اضافه کنید.

شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

کلیه حقوق برای سایت دکتر سید علی حسین محفوظ می باشد © 1394

بالا نسخه رومیزی