سایت رسمی دکتر سید علی حسینی

تحلیلی بر آرایش انتخابات 96

بسمه تعالی

آرامش قبل از طوفان

       

بخش اول: انتخابات ریاست جمهوری

الف) بعد از دیدار آقای دکتر احمدی نژاد با مقام معظم رهبری و ماجرایی که می دانیم نهایتاً به تمکین دکتر و اعلام عدم ورود به انتخابات 96 انجامید و همه چیز آرام شد.

 چند ماهی است به همین گونه سپری می شود اما شرایط بوجود آمده و تحرکات اندکی که شروع شده حاکی از دورانی است که می توان به حق آرامش قبل از طوفان نامید.

جامعه از دو قطبی شدن انتخابات نهی شده و ان شالله که دو قطبی مذموم که در انتخابات 88  ایجاد شد دوباره شکل نخواهد گرفت اما قطعاً دو قطبی اصولگرایان و اصلاح طلبان در این دوره بیش از سال 92 خواهد بود.

امکان وحدت اردوگاه اصولگرایان با نبود احمدی نژاد به درصد قابل توجهی رسیده آنها درس بزرگی از تشتت آراء و تکثیر کاندیدا در انتخابات 92 گرفته اند. علیرغم امکان ثبت نام چهره های مختلف امکان وحدت وجود دارد. بویژه اینکه برخی از چهره های شاخص این اردوگاه همانند دکتر حداد عادل گفته اند در ماه های آینده کاندیدای مورد نظر معرفی می شود. وقتی به دامنه بحث کاندیداهای احتمالی نگاه می کنیم می بینیم این دوره از دوره های اندکی است که تا 6 ماه قبل از انتخابات هنوز هیچ کاندیدایی معرفی نشده است. این سکه دو رو دارد یکی عدم وحدت نظر در جناح اصولگرایی و حتی در بین گروه های وابسته اما روی دیگر سکه تمایل به وحدت فراگیر در معرفی یک چهره است تا به امکان مبارزه بهتر و درصد رای آوری بالاتری برسند.دلیل دومی که اعلام زود هنگام را به تاخیر می اندازد نا امیدی اصولگرایان از چهره های قدیمی مانند آقایان قالیباف- جلیلی- رضایی و حداد عادل و ... است. این جناح برای رسیدن به درصد بالایی از رای و تجدید قوا نیازمند معرفی یک چهره جدید با شاخصه هایی همچون تحصیلات عالی، وجاهت اجتماعی، صراحت و شجاعت بیان و عدم وجود نقطه ضعف در کارنامه کاری هستند و برای این کار هم، زمان می خواهند و هم پرهیز از سوختن مهره جدید آنهم در فضای مسموم رسانه ای و شبکه های مجازی و اجتماعی امروز. یکی از نقطه ضعف های چند سال اخیر اصولگرایان تشتت آراء و انشعابات مختلف بنام ایستادگی و پایداری –تحول خواه و.... در این اردوگاه است. بنظر می رسد قرار است در این دوره اتفاق نظری صورت گیرد و البته تنها شرط موفقیت در انتخابات هم همین است. حتی اگر امیدی به انتخابات 96 نباشد  می بایسیت برای انتخابات 98 مجلس و 400 ریاست جمهوری از همین الان شروع کرد. نکته ای که قطعاً عاقلان اصولگرایی به آن توجه دارند. یکی از ضعف های این اردوگاه عدم توجه به ظرفیت رای آوری دکتر احمدی نژاد است حالا گر چه او امکان حضور بعنوان کاندیدای انتخابات سال 96 را ندارد البته می تواند برای کاندیدای مورد نظر بسیار موثر باشد.رای او در روستاها و مناطق محروم جنوب شهرها می تواند به هر کاندیدایی کمک شایانی توجهی کند بویژه که بنظر می رسد بی میل نباشد در حالی که خود نیست یکی از خودی ها را به پاستور بفرستد. اعلام شروع مجدد سفرهای استانی او را هم در همین راستا می توان ارزیابی کرد.

و اما اصلاح طلبان، در کمتر دوره ای اصلاح طلبان اینقدر راحت و بی دغدغه به استقبال کارزار انتخاباتی رفته اند. با خروج احمدی نژاد از گردونه انتخابات نفس راحتی کشیدند در حالیکه این آرامش قبل از طوفان است. با منتفی شدن ورود احمدی نژاد به انتخابات امکان وحدت اصولگرایان به بالاترین حد خود خواهد رسید. فقط نیاز است که بزرگان معنوی این جناح با همتی بیشتر به اتحاد و و حدت بیشتر دعوت کنند آنوقت خواهیم دید که تصور حامیان دولت تدبیر و امید به یکباره دگرگون خواهد شد.

اگر چه آقای دکتر روحانی حامیانی از جنس اصولگرایی دارد اما شرایط سه ماه مانده به انتخابات همانند امروز نخواهد بود.دوباره همانند همه انتخابات، مواضع شفاف تر سخن ها عریان تر و تنش های انتخاباتی بیشتر خواهد شد. دولت تدبیر و امید در آستانه انتخابات نمی تواند از زیر دینی که به آراء اصلاح طلبی دارد شانه خالی کند و برای به صحنه آوردن دوباره آراء این طیف در کنار طرح گفتمان های اصلاح طلبی و اعتدالی قطعاً بایستی اقدامات عملی هم انجام دهد چرا که بخش عظیمی از آراء اصلاح طلبی صرفاً زمانی به صندوق ها ریخته می شود که گفتمان اصلاح طلبی با قوت و شدت بیان شود و در کنار آن اقداماتی درخور هم انجام گیرد. ترمیم کابینه و سخنان دکتر روحانی در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات از این قسم حرکات است و البته به نظر می رسد که در چند ماه آینده بیشتر هم خواهد شد. این یعنی حساس شدن اصولگرایان کما اینکه رئیس دستگاه قضائی بلافاصله در شورای عالی قضایی سخنان دکتر روحانی را نقض کرد. بدون شک متعاقب آن اظهار نظرها شروع و نهایتاً به تکاپوی بیشتر اردوگاه اصولگرایی و رسیدن به وحدت بین حزبی منجر خواهد شد.قطعاً اگر اصولگرایان بتوانند شخص احمدی نژاد را به حمایت از کاندیدای خود متقاعد کنند آنوقت شاهد شکل گیری دو قطب اصلاح طلبی و اصولگرایی با تصلب دیدگاه ها  و البته مناظرات سرسخت انتخاباتی خواهیم بود. به امید اینکه هر آنچه اتفاق می افتد در جهت پیشترفت کشور و کارگشایی ملت باشد.

در بخش دوم به انتخابات شوراهای شهر و روستا خواهیم پرداخت...

 

سید علی حسینی

18 آبان 1395

نظر خود را اضافه کنید.

شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

کلیه حقوق برای سایت دکتر سید علی حسین محفوظ می باشد © 1394

بالا نسخه رومیزی